Vztah komunitárního práva a českého práva. Funkce státu.
Vztah komunitárního práva k právu členských zemí řešil až Evropský soudní dvůr , který ve svém rozhodnutí č. 6/64 Cost v ENEL deklaroval jasně , že členský stát nemůže svou legislativou přijmout normy odporující právu ES. Tím vytvořil princip nadřazenosti práva ES právu členských států. Na základě tohoto principu budou v ČR platné i primární a sekundární právo EU a judikatura Evropského soudního dvora. V tomto smyslu byla v červnu 2002 přijata tzv. „ Euronovela “ Ústavy ČR ( č. 395/2001 Sb. ) v souvislosti s předpokládaným vstupem ČR do EU.
Otázka tzv. nové suverenity resp. vztahu veřejnoprávního systému členských států EU a veřejnoprávního systému EU bude patrně řešena v Ústavě EU.
Evropská unie je vymezena mocenská jednotka , asociace statků s mocenským systémem založeným na obecně uznaných ústavních hodnotách jako jsou svoboda , demokracie , respekt k základním lidským právům a svobodám , závaznost práva EU má společný standart ústavních hodnot podle čl. 6 odst. 1 Smlouva o EU a současně působí 15 právně nezávislých ústav a jeden institucionální systém. EU je vícestupňovým ústavním systémem.
Pojetí funkce státu
Jak jedná a jak se jeví svojí činností.
Funkce jsou dobově podmíněny, což závisí na stupni vývoje a kulturnosti společnosti.
Fce je podmíněna i formou státu (federativní, unitární)
Fce jsou ovlivňovány formou vlády, což je určitý způsob organizování moci. Formou vlády je republika, monarchie, parlamentní či prezidentská republika a další formy.
Moderní společnost – stanovení pravidel „hry“ – fungování institucí
podporuje rozvoj trhu opatřeními cenové, rozpočtové, kreditní, daňové politiky.
Úloha „grant kultury národa“ – zaručuje rozvoj umění, zákaz cenzury..
Přispívá k ochraně životního prostředí
Intenzivně se zapojuje do podpory technického vývoje (vzdělávací polit.)