Evropská úmluva o základních právech a svobodách jako pramen ústavního práva ČR. Pojetí funkcí státu, jejich historická souvislost.
Státnost je pojímána jako „ duální “ složená z vlastní ústavy , v komplexu se zakládacími smlouvami Unie a smlouvami mezi státy. Moderní ústava v jejím prakticky dvousetletém vývoji je vyjádřením státní suverenity. Představuje suverenitu územní , institucionální ( legitimitou moci ) , suverenitu státoobčanskou ( práva , svobody a ochranu státního občana ).
Ústavní systémy zejména členských zemí EU , se stávají tzv. otevřenými , kdy ústavy reflektují nejen na nadnárodní právo , ale i na vznik společných národních institucí. Jakékoli změny mezinárodních smluv ( těch , které považujeme za primární komunitární právo ) z hlediska obsahu staví otázku případných změn vlastních ústav jak z hlediska způsobu vstupování do tak „ silných “mezinárodních svazků , tak z hlediska obsahu , v němž se stát zavazuje plnit určité společné cíle s jinými státy , i z hlediska případné přímé závaznosti ( a v budoucnosti přímé vynutitelnosti ) závazků. V konečném důsledku mohou tyto ústavní změny stavět otázkou změny formy státu ( unitární , konfederativní , federativní ) , svoboda zvolit si místo pobytu a svoboda opustit vlastní zemi ( čl. 2 protokolu č.4 ) ,
Pojetí funkce státu
Jak jedná a jak se jeví svojí činností.
Funkce jsou dobově podmíněny, což závisí na stupni vývoje a kulturnosti společnosti.
Fce je podmíněna i formou státu (federativní, unitární)
Fce jsou ovlivňovány formou vlády, což je určitý způsob organizování moci. Formou vlády je republika, monarchie, parlamentní či prezidentská republika a další formy.
Moderní společnost – stanovení pravidel „hry“ – fungování institucí
podporuje rozvoj trhu opatřeními cenové, rozpočtové, kreditní, daňové politiky.
Úloha „grant kultury národa“ – zaručuje rozvoj umění, zákaz cenzury..
Přispívá k ochraně životního prostředí
Intenzivně se zapojuje do podpory technického vývoje (vzdělávací polit.)