Které jsou nadstátní prameny Ústavy ČR? Pojetí funkcí státu, jejich historická souvislost.
Nadstátní právní systémy
V moderní době se mimo rámec států vytvářejí samostatné ( autonomní ) právní systémy , jež se stávají závaznými pro konkrétní státy.
Právní systémy Rady Evropy je systémem hmotných institucionálních i procesních práv zavazujících signatáře jejich respektem. Vzhledem k přímé aplikovatelnosti na jejich území se subjekty vymáhající stávají fyzické či právnické osoby těchto států.
Právo ES / EU. Toto právo je inkorporováno do národních právních systémů států – účastníků příslušných mezinárodních sdružení. Tyto normy mají přímou účinnost a disponují nadřazeností ve vztahu k normám práva vydaných národním státem. V rámci Evropské unie se vytvořil zvláštní autonomní právní systém , který nelze ztotožňovat s národním ani mezinárodním právním systémem. Normativně právní akty , které jsou přímým zdrojem ( pramenem ) tohoto právního systému se z větší části rodí jako akty institucí Unie. Zakladatelské smlouvy připomínající mezinárodní smlouvy se pak podstatně liší od předchozích.
Obecné právní principy
V posledních letech se v rozhodnutích národních soudů , zejména vrcholných instancí jurisdikce , obzvláště v jejich odůvodněních objevují odkazy na obecné principy práva. Vytváří se tak zvláštní kategorie , která se stává hlavním pramenem práva vůbec a ústavního zvláště.
Pojetí funkce státu
Jak jedná a jak se jeví svojí činností.
Funkce jsou dobově podmíněny, což závisí na stupni vývoje a kulturnosti společnosti.
Fce je podmíněna i formou státu (federativní, unitární)
Fce jsou ovlivňovány formou vlády, což je určitý způsob organizování moci. Formou vlády je republika, monarchie, parlamentní či prezidentská republika a další formy.
Moderní společnost – stanovení pravidel „hry“ – fungování institucí
podporuje rozvoj trhu opatřeními cenové, rozpočtové, kreditní, daňové politiky.
Úloha „grant kultury národa“ – zaručuje rozvoj umění, zákaz cenzury..
Přispívá k ochraně životního prostředí
Intenzivně se zapojuje do podpory technického vývoje (vzdělávací polit.)