Jak určuje Ústava ČR hierarchii norem v právním řádu ČR? Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
58. Jak určuje Ústava ČR hierarchii norem v právním řádu ČR? Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
V rámci právního systému ČR je možné členění právních předpisů na primární a sekundární ztotožnit se s členěním na právní předpisy zákonné , podzákonné.
Primární – zákonné právní předpisy představované ústavními zákony , zákony a zákonnými opatřeními Senátu tvoří základ českého právního řádu
Sekundární – podzákonné právní předpisy , jimiž jsou nařízení vlády , právní předpisy ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy a právní předpisy orgánů územní samosprávy , slouží ke konkrétnějšímu a specifičtějšímu provádění obecného základu vytvořeného primárními předpisy. Funkce naplňování účelu zákonných právních předpisů také dala vzniknout označování sekundárních právních předpisů jako právních předpisů prováděcích.
Právní norma nižší právní síly nesmí odporovat právní normě vyšší právní síly. Na základě toho se rozlišují právní předpisy originální , původní a derivátní ( odvozené ). Právní předpisy odvozené jsou tvořeny pouze na základě právních předpisů původních. Mezi právní předpisy původní řadíme právní předpisy primární a odvozené právní předpisy představují právní předpisy sekundární.