Pojetí spravedlnosti v ústavním právu. Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
59. Pojetí spravedlnosti v ústavním právu. Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
Právo na spravedlivý proces je nedílnou součástí ústavnosti , jejíž ochrana náleží do kompetence Ústavního soudu. Princip spravedlivého procesu poprvé při rozhodovací činnosti při aplikaci Evropské úmluvy v 70. letech použil Evropský soud pro lidská práva.
Ústavní soud se po přijetí Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobodách plnohodnotně také zapojil do uplatňování evropských principů ochrany lidských práv a demokratického právního státu , a v tomto smyslu se začal velmi činorodě zabývat principy spravedlivého procesu.
Ústavní soud právo na spravedlivý proces označuje jako základ právního a demokratického státu a v jeho judikatuře zaujímá zvláštní pozornost. Rozhodování Ústavního soudu o právu na spravedlivý proces již několik let vytváří zcela samostatnou kapitolu a stalo se zásadním bodem konstrukce jeho rozhodování o ústavních stížnostech. Za poměrně krátkou dobu své existence se podařilo Ústavnímu soudu vytvořit jednu ze zcela principálních doktrín , a to doktrínu spravedlivého procesu. Hlavními zdroji této doktríny se stala jeho judikaturní činnost a dále činnost Evropského soudu pro lidská práva , kterou se v této oblasti nechal silně ovlivnit.
Odpovědnost státu a veřejné moci , druhy této odpovědnosti
Stát je v podmínkách fungující koncepce právního státu v zásadě jediným subjektem , který může konat jen to , co mu právní předpisy určují , stanoví či umožňují. Stát je jediným subjektem disponujícím systémem donucovacích prostředků.
Odpovědnost státu :
morální – demokratický stát plní úkoly ve veřejném zájmu
politická – parlament zastupuje zájmy občanů
právní – odpovědnost za výkon úkolů státních orgánů
disciplinární – odpovědnost zaměstnance veřejné správy
Součástí odpovědnosti je též možné stanovení sankcí za nesplnění uložených povinností. V systému odpovědnosti státu je sankcionována ústavně právní ( uvolnění z funkce , odvolání ) a disciplinármí ( finanční postih , přeložení ) odpovědnost.