Zastavení obchod. podílu –
Oprávnění zástavního věřitele vykonávat práva spojená s podílem – pokud se nepodaří podíl zpeněžit (viz výše; EX NUNC); zástavní věřitel se může dohodnout se zástavcem, že přijme jeho podíl na úhradu jeho dluhu sml. o převodu obchod. podílu (nutno uvést, že se podíl převádí na úhradu dluhu + jeho důvod a výše; souhlas VH se nevyžaduje; tak zástavní právo zaniká; podíl musí být oceněn znalcem jmenovaným soudem na návrh zástavního věřitele jako u oceňování nepeněžitého vkladu dle § 59 odst. 3; zástavní věřitel po převodu musí bez odkladu vyplatit zástavci tu částku, o níž převyšuje takto stanovená hodnota dlužnou pohledávku + příslušenství a náklady znaleckého posudku). Analogicky se použijí ustanovení ObčZák. a ObchZák. o zástavním právu k movitostem.
• Práva společníků s.r.o.
Právo k účasti na správě s.r.o. a na rozhodování o spol. záležitostech – společníci se na s.r.o. účastní prostřednictvím VH; (společník) může být svých hlasovacích práv zbaven jen výjimečně; každý společník se může domáhat určení, že přijaté usnesení VH je neplatné (65); právo být zvolen funkce jednatele / člena DR.
Právo kontroly a nárok na sdělení informací – právo kontroly a řízení s.r.o. vykonávají společníci na VH zp. stanoveným v SS (stanovách), mají právo požadovat od jednatelů informace o záležitostech s.r.o. (kromě obchod. tajemství – musí respektovat pokyny VH) a nahlížet do dokladů s.r.o. a kontrolovat tam obsažené údaje / k tomu zmocnit auditora / daňového poradce.