Rozdělení obchod. podílu –
– když to SS nevylučuje, pak je možno podíl se souhlasem VH rozdělit (nadpoloviční většina); může se tak stát jen při jeho převodu / přechodu; jestliže má při rozdělení vzniknout samostatný obchod. podíl, pak musí být zachována min. výše vkladu (20 tisíc Kč). Při podílů se nesmí výsledný počet dostat nad 50.
Spojení obchod. podílů – všechny podíly se spojí v rukou jednoho společníka – ten musí do 3 měsíců od spojení zcela splatit všechny peněžité vklady (pokud nebyly dosud splaceny) / převést část obchod. podílu na tercia. Jestliže se takto nestane, pak soud s.r.o. (i bez návrhu) zruší s likvidací.
Zastavení obchod. podílu – obchod. podíl může být předmětem zástavního práva; zástavní sml. musí být písemná a podpisy úředně ověřeny; pokud je k převodu podílu nutný souhlas VH, pak se její souhlas vyžaduje i k zastavení (jinak právo nevznikne); zastavený podíl nelze po dobu trvání práva opětovně zastavit. Vznik práva – zápisem do OR (návrh na zápis i výmaz může podat zákon věřitel / zástavce, přiloží se k němu zástavní sml. / listiny potvrzující zánik práva a doklad o souhlasu VH, pokud je potřebný). Zpeněžení zástavy – když zajištěná pohledávka není řádně a včas splněna, pak může zástavní věřitel svým jménem podíl i bez souhlasu VH na N dlužníka prodat v obchod. veřej. soutěži / veřej. dražbě (jestliže to lze dle zvláštního předpisu); zástavní věřitel vydá bez odkladu dlužníku výtěžek prodeje převyšující jeho pohledávku po odečtení účelně vynaložených N; tímto zástavní právo zaniká. Výkon práv z podílu po dobu trvání zástavního práva – vykonává je i nadále společník; plnění, na která vznikne nárok na zákl. účasti ve s.r.o. po splatnosti zajištěné pohledávky náležejí do výše pohledávky + příslušenství z. věřiteli a započítávají se na zajištěnou pohledávku.