Systém komunitárního práva. Pravomoc a působnost státního orgánu.
34. Systém komunitárního práva. Pravomoc a působnost státního orgánu.
Evropské Společenství (ES) získalo od členských států pravomoc vytvářet vlastní právní systém, právní normy závazné nejen pro tyto státy, ale i pro jejich vnitrostátní subjekty. Často se užívá pojmu právo Evropské unie (EU). ES však tvoří pouze jeden ze tří pilířů EU, v rovině pramenů práva běžně nazývané jako tzv. komunitární právo. Tento jediný pilíř je budován na principu nadstátnosti, subordinace členských států ES, tzn. podřízení se jeho vůli v rozsahu na něho delegované pravomoci, a to i proti vůli členského státu. Právo EU tak označuje pojem zahrnující jak právo ES (komunitární), tak právo v oblasti druhého a třetího pilíře. Může být tedy rozděleno na právo komunitární a právo unijní. Prvně uvedené je členěno na následující základní prameny:
PRIMÁRNÍ PRÁVO
S pravidly primárního práva jako tzv. „ústavy“ Společenství, která jsou za podmínek stanovených zejména judikaturou ESD v členských státech bezprostředně aplikovatelná a jednotlivci se jich tak mohou přímo dovolávat, musí být v souladu sekundární právo, tedy akty komunitárních institucí, které mohou být vydávány jen na základě konkrétního ustanovení primárního práva, v němž mají svůj právní základ.
Zřizovací smlouvy
Jedná se o zakládací smlouvy a jejich změny či dodatky a veškeré protokoly či prohlášení k těmto smlouvám, tedy Pařížskou smlouvu o založení Evropského společenství uhlí a oceli – ESUO (1951), Římské smlouvy o založení Evropského (hospodářského) společenství – EHS/později jen ES (její zkratka SES) a Evropského společenství pro atomovou energii – EUROATOM (1957) a změny těchto smluv, zejména Jednotný evropský akt (1986), Maastrichtskou smlouvu o Evropské unii (1992), Amsterodamskou smlouvu (1997) a Smlouvu z Nice (2000). Tyto smlouvy jsou svojí povahou pramenem mezinárodního práva veřejného, které stanoví základní institucionální strukturu Společenství a zakotvují zmocnění a proceduru pro vydávání pramenů sekundárního práva, které s nimi musí být v souladu.