Ústavněprávní aspekty Evropské unie. Funkce státu
32. Ústavněprávní aspekty Evropské unie. Funkce státu
Aktuální mezinárodně právní povaha Unie tvoří nezbytnou součást identity Evropské unie jako mezinárodního činitele. Tedy Evropská unie reprezentuje vnější autoritu „ státu “ nebo „ sdružení států “ a současně výraz vnitřních hodnot této jednotky. Je však taktéž určitou veřejnou mocí nad určitým územím EU , tedy tvoří delimitovanou plochu zeměkoule složenou z území členských zemí.
Smlouva o Evropské unii nedefinuje územní prostor Unie. Nicméně , používá jednoduché vyjádření „ členské státy “.Znamená to tedy , že územní plocha aplikace smluv Unie ( resp. Společenství ) je tvořena členskými státy Evropské unie. Podle mezinárodního práva se tedy ( EU , ES ) vztahují na veškerá území , jež se nacházejí pod suverenitou či jurisdikcí členských států. Aplikace smluv se rozsiřuje do vzdušného prostoru a mořského pobřeží , do rybářských zón či exkluzivních ekonomických zón , včetně kontinentálního šelfu. Společenství akceptovalo mezinárodní pravidla Úmluva o mořském právu z roku 1982.
Členské státy byly a jsou ustavujícími a ústavodárnou autoritou Evropských společenství a EU. Průběžně jsou orgány veřejné moci členských států včleňovány do procesu přijímání , realizace a prosazování rozhodnutí. Smlouvy , na jejichž základě je Unie založena , byly uzavřeny zástupci národních vlád , v každém členském státě rozhodoval o přistoupení ke Smlouvám Parlament ( mnohdy po referendu ). Vedle toho , řada změn smluv byla dohodnuta společně zástupci členských států a bez ratifikace členskými státy by nevstoupila v platnost , a to v souladu s jejich ústavněprávními dispozicemi.
Smlouvy navíc předepisují tuto proceduru pro řadu rozhodnutí „ ústavněprávní “ povaha na komunitární úrovni. Tedy , každý členský stát prostřednictvím své ústavy určuje , která jeho autorita je určena k rozhodnutí o členství v Unii a případné pravomoci.
Pojetí funkce státu
Jak jedná a jak se jeví svojí činností.
Funkce jsou dobově podmíněny, což závisí na stupni vývoje a kulturnosti společnosti.
Fce je podmíněna i formou státu (federativní, unitární)
Fce jsou ovlivňovány formou vlády, což je určitý způsob organizování moci. Formou vlády je republika, monarchie, parlamentní či prezidentská republika a další formy.
Moderní společnost – stanovení pravidel „hry“ – fungování institucí
podporuje rozvoj trhu opatřeními cenové, rozpočtové, kreditní, daňové politiky.
Úloha „grant kultury národa“ – zaručuje rozvoj umění, zákaz cenzury.
Přispívá k ochraně životního prostředí
Intenzivně se zapojuje do podpory technického vývoje (vzdělávací polit.)