Volný pohyb služeb
Služby lze poskytovat nejen ve státě, kde je sídlo poskytovatele takové služby, ale i v jiných členských státech. Režim volného pohybu služeb spočívá v tom, že podnik se sídlem v jednom členském státě může vyvíjet komerční činnost i v kterémkoli jiném členském státě.
Volný pohyb kapitálu
Pohyb zboží a osob včetně podnikání vyžaduje rovněž úpravu pohybu finančních prostředků a plateb. Tato úprava musí být založena na stejných principech, tedy opět se zajištěním volnosti bez omezení a bez diskriminace. Tato oblast byla z tohoto hlediska nejnáročnější, a proto úplný volný pohyb kapitálu existuje až od roku 1994.
Hospodářská soutěž ve Společenství
V tržním hospodářství si jak společný, tak jednotný vnitřní trh nelze představit bez řádného fungování hospodářské soutěže, nikoli však jen v měřítku národním, ale především a právě v měřítku Společenství.
Hlavní pravidla jsou obsažena již ve zřizovací smlouvě ES. Ta zakazuje dohody mezi podniky, které jsou způsobilé ovlivnit obchod mezi členskými státy a jejichž cílem nebo výsledkem je vyloučení, omezení nebo narušení soutěže uvnitř společného trhu (dohody o cenách, o omezení nebo regulaci výroby a odbytu).
Tato základní pravidla jsou konkretizována řadou nařízení, která pro oblast ochrany hospodářského soutěže dávají Komisi velmi široké pravomoci a jimiž Komise stanoví bližší podrobnosti úpravy a hlavně obecné a individuální výjimky. Potvrdí-li se podezření na porušení práva, ukládá Komise sankční pokutu, která může dosáhnout 1 miliónu nebo 10% ročního obratu podniku.