3. Předmět právní úpravy ObchZ a členění
Podnikatelem se rozumí ve smyslu tohoto zákona osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku, dále osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění, osoba podnikající na základě jiného než živnostenského oprávnění a to podle zvláštních předpisů, osoba, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvláštního předpisu.
V praxi není důvod, aby se fyzická osoba zapisovala do obchodního rejstříku, neboť to nepřináší žádné výhody, ale dříve to bylo jinak; např. osoba nezapsaná v OR nemohla provozovat zahraniční obchod. Výjimku zápisu do OR představuje pro fyzickou osobu podnikatele dosažení určité hranice výnosů nebo příjmů snížené o DPH, jak dále uvedeno v ust.§ 34 ObchZ, popřípadě provozování živnosti průmyslovým způsobem, kdy tato činnost musí splňovat znaky uvedené v živnostenském zákoně.
Podnikání podle živnostenského oprávnění upravuje Živnostenský zákon č.455/1991 Sb., který byl rovněž často novelizován, kdy poslední úprava je vedena pod číslem 635/2004 Sb.
Živnostenský zákon rozděluje živnosti na ohlašovací, řemeslné, vázané, volné, koncesované. V posledních letech dochází ke zjednodušení právních předpisů regulující živnostenské podnikání a většina živností jsou živnosti volné, u kterých zákon nevyžaduje prokazování odborné, ani jiné způsobilosti, pouze splnění obecných podmínek § 6 odst.1 zákona.