1. Vývoj a prameny právní úpravy podnikání
V obchodním právu můžeme dále najít existenci dalších právních speciálních právních norem, jako norem práva obchodních společností, práva družstevního, soutěžního práva, konkursního práva, daňového práva, směnečného práva a dalších, které vzhledem ke specifičnosti vyžadují samostatnou právní úpravu. Další ekonomický vývoj tuto praxi jistě podpoří, i když jsou určité teoretické názory zahrnující obě právní úpravy pod jeden celek do jednoho obecného předpisu.
Další změnu v této oblasti jistě vyvolají i směrnice ES, které usilují o harmonizaci práva, tedy a zejména obchodního práva v jednotlivých zemích Evropské unie. (například snahu o harmonizaci sazeb daně z příjmu v jednotlivých zemích ES).
V České republice do roku 1989 platilo socialistické hospodářské právo, hospodářský zákoník a zákon o hospodářské arbitráži, což byly na svoji dobu velice pokrokové právní normy, které ovšem nepřekročily rámec kontinuity se socialistickým právním řádem a jistá politická a právní východiska.
Podmínky čs. ekonomiky se promítly i do určitých specifik našeho obchodního práva podobně jako i u dalších nových zemí, členů ES. Specifickým problémem čs. obchodního práva jsou dopady privatizačních a restitučních zákonů, podobně v zemědělství transformační zákon. Všechny tyto zákony sice umožnily privatizaci státního majetku a vytvoření plurality vlastnictví.
Na druhé straně je nutné připomenout, že s praktickým dopadem těchto privatizačních a transformačních zákonů se české soudy dodnes potýkají.