Způsoby nabývání státního občanství a jejich obsah.
Pro slovenské žadatele platily jiné podmínky :
trvalý pobyt 2 roky
propuštění ze státního svazku SR
čistý trestní rejstřík
Nařízením vlády se pro Slováky prodloužila lhůta a to nejpozději do 31.12.1993. Jestliže splnili podmínky , měli nárok na státní občanství ČR a muselo jim být uděleno tzv. , že zde existoval právní nárok. Státní občan Slovenské republiky , který neměl pobyt na území ČR ani SR , mohl žádat o české státní občanství , jestliže před odchodem do ciziny měl na jejím území poslední pobyt , nebo je-li alespoň jeden rodič občanem ČR. I zde platila nutnost předložit doklad o propuštění ze státního svazku SROV. Do 31.12.1993 bylo možné udělit státní občanství ČR i nezletilému státnímu občanu SR staršímu 15 let , je-li alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem ČR , nebo jde-li o fyzickou osobu , jejíž manžel je státním občanem ČR , pokud má žadatel na území ČR trvalý pobyt a byl propuštěn , resp. požádal o propuštění ze státního svazku SR
Způsob prohlášení se také uplatňoval v mírových smlouvách po světových válkách , ale také např. v roce 1945 při opci obyvatel Zakarpatské Ukrajiny Sovětským Svazem , navrátivší se emigranti ( časová lhůta 31.12.1992 – musel být státním občanem ČSFR , neměl ale české ani slovenské občanství ).
Rozdíl mezi prohlášením a žádostí je v tom , že prohlášení může učinit člověk , který má se státem nějaký vztah ( např. z minulosti ). 6ádost uplatňuje člověk , který se státem žádný vztah nemá. Nepřípustná je naturalizace hromadného přesídlení ( vyhnání ). Příkladem vysídlení Němců z ČSR podle Postupimské dohody.
3. osvojením – dítě , jehož alespoň jeden osvojitel je státním občanem ČR , nabývá státního občanství Česnem právní moci rozsudku osvojení.
4. určení otcovství – týká se dětí narozených mimo manželství , jehož matka je cizí státní občankou nebo bezdomovkyní a otec státním občanem ČR , nabývá státního občanství ČR buď souhlasným prohlášením rodičů o určení otcovství nebo dnem právní moci rozsudku o určení otcovství.
5. nalezením – na území ČR , kdy fyzická osoba mladší 15ti let nalezená na území ČR je jejím státním občanem , pokud se neprokáže , že nebyla narozením státní občanství jiného státu.