Způsoby pozbývání státního občanství a jejich obsah.
b) krátkodobá
Do 90 dnů uděluje většinou na žádost cizince zastupitelský úřad. Existují případy ( např. účast na pohřbu osoby blízké , likvidace živelné pohromy ), kdy je možné podat žádost o udělení víza k pobyto do 90 dnů na hraničním přechodu. Tento krátkodobý pobyt lze prodloužit. Doba platnosti víza je 180 dnů.
Letištní – uděluje zastupitelský úřad na žádost cizince , který z důvodu čekání na letecký spoj je nucen pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního leťiště na území. Doba platnosti letištního víza je 90 dní.
Jednosměrné – opravňuje cizince k pobytu v tranzitním prostoru po dobu čekání na letecký spoj uvedený v letence.
Obousměrné – opravňuje cizince k dvojímu pobytu po dobu čekání na letecký spoj uvedení v letence.
Bez letištního víza mohou v tranzitním prostoru mezinárodního letiště pobývat držitelé diplomatických , služebních aj. zvláštních pasů , členové posádek letadel atd.
Výjezdní – uděluje policie na žádost cizince , toto vízum opravňuje cizince k pobytu na území na dobu v něm stanovenou a k vycestování z území. Doba platnosti výjezdního víza je 60 dnů , přičemž doba pobytu na výjezdním vízu nesmí překročit dobu 90 dnů , když se sečte doba předchozího pobytu a pobytu na území prodlouženého výjezdním vízem.
Průjezdní – uděluje zastupitelský úřad na žádost cizince , který chce projíždět. Doba platnosti průjezdního víza je 90 dní.
Jednosměrné – opravňuje cizince k pobytu na území po dobu 5 dnů.
Obousměrné – opravňuje cizince k dvojímu pobytu na území po dobu 5 dnů.
c) diplomatická a zvláštní víza
Udělují se cizinci na základě oficiální žádosti ( nóty ). Zastupitelský úřad uděluje diplomatické vízum a zvláštní v zahraničí a uděluje se na dobu výkonu diplomatické nebo konzulární funkce. Diplomatické nebo zvláštní vízum prohlašuje za neplatné Ministerstvo zahraničních věcí.