Volební právo objektivní, volební řád tzv. všeobecných voleb, právní základy organizace voleb.
Řád hlasování je založen na technologii hlasování vložením z celé sestavy vybraného jediného hlasovacího lístku do úřední obálky , povinným vstupem do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků a posléze vložením obálky do volební schránky. Zákon umožňuje voliči , jehož fyzická dispozice neumožňuje upravit hlasovací lístek vzít do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků voliče jiného. Nebo je možné hlasovat do přenosné volební schránky , se kterou osobu navštíví dva členové volební komise. Okrsková volební komise může za určitých zákonných podmínek hlasování přerušit.
Každá politická strana nebo koalice , která podává kandidátní listinu nebo jejíž kandidátní listina byla registrovaná. , může podat zákonem vymezený počet návrhů na členy komisí. K tomu jsou stanoveny lhůty na 60 dnů předem ( Ústřední , krajské a obvodní volební komise ) a 30 dnů předem ( okresní a okrskové volební komise ).
Politické strany nebo koalice jsou oprávněny nejpozději 60 dnů přede dnem voleb předložit návrhy kandidátních listin či kandidátů krajské volební komise ( při volbách do PS ) nebo obvodní volební komise ( volby do Senátu ). Návrhy se podávají nejpozději prostřednictvím zmocněnce. Nezávislý kandidát při volbách do senátu podává přihlášku sám.
Politická strana je povinna určit pořadí svých kandidátů na kandidátní listině. Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta , že souhlasí se svou kandidaturou a že není na kandidátce jiné politické strany a že je volitelný. K přihlášce nezávislého kandidáta se připojí petice podporující jeho kandidaturu s podpisy alespoň 1000 oprávněných voličů volebního obvodu , kde kandiduje.