Ústavněprávní procesní ochrana mandátu poslance a senátora.
Jednání o důvěře a nedůvěře vládě.
PS jedná o žádosti na vyslovení důvěry a o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Žádost o vyslovení důvěry nové vlády na nejbližší pořad schůze PS tak , aby mohla být projednávána nejpozději do 30 dnů od jmenování vlády podle čl.68 Ústavy. Vyslovení nedůvěry vládě , jejíž předseda byl jmenován prezidentem vede ke jmenování nového předsedy vlády ( prezidentem ve druhém kole , poté předsedou PS ). Pokud ani ve třetím kole nezíská vláda důvěru , má prezident právo , ne však povinnost PS rozpustit
Vláda může předložit i v průběhu svého mandátu žádost o vyslovení důvěry , pak svolá předseda PS tak , aby žádost byla projednána do 14 dnů po jejím předložení. Pokud se PS o návrhu nijak neusnese , s kterým vláda spojila otázku důvěry , do tří měsíců , je to důvodem pro možné rozpuštění PS prezidentem podle čl. 35 Ústavy. Vláda je též oprávněna žádat , aby PS skončila projednávání vládního návrhu zákona do 3 měsíců od jeho předložení , pokud s tím spojí žádost o vyslovení důvěry. K přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.
Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně 50 poslanců. K přijetí usnesení o vyslovení nedůvěry vládě , je pak třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců. K důvěře či nedůvěře vládě se nevyjadřuje Senát.