Ústavní postavení samosprávy obcí.
Přenesená působnost
V přenesené působnosti vykonává obec státní správy. Rozsah této působnosti se vztahuje k jednotlivým úsekům státní správy a je založen zvláštními zákony. Jde tedy o samosprávu modifikovanou souběžným výkonem státní správy – tedy teritoriálně organizované výkonné moci. Jde tedy o kombinaci veřejné moci dvou typů – státní a samosprávné , v oblasti přenesené působnosti může obec vydávat nařízení , avšak zde na základě zmocnění zákona a v jeho mezích. Systematickým výkladem dospěl Ústavní soud k závěru , že zmocňující ustanovení obsažené v čl. 79 odst. 3 Ústavy se vztahuje na pravomoc vydávat obecně závazné vyhlášky ( tedy nyní již nařízení obce – poznámka autora ) v přenesené působnosti ( tj,. jestliže obec vykonává státní správu v rozsahu stanoveném zvláštními zákony ) a zmocňující ustanovení obsažené v čl. 104 odst. 3 Ústavy na pravomoc vydávat obecně závazné vyhlášky v samostatné působnosti obce.
Obec = správní obvod
Svěří-li zákon obci výkon státní správy v tzv. přenesené působnosti , je území správním obvodem.
Obecní občanství
Zákon nově zakládá obecní občanství. Občanem obce je fyzická osoba , která je státním občanem ČR a je v obci hlášena k trvalému pobytu. Občan obce má ze zákona řadu práv, např. volit a být volen do zastupitelstva obce.
Stát a obce
Zákon zakládá státní dozor nad výkonem samostatné působnosti obcí , který vykonává krajskáý úřad v přenesené působnosti a Ministerstvo vnitra v rámci dozoru , který vykonávají krajské úřady , lze na obi např. požadovat změnu nebo zrušení nezákonné obecně závazné vyhlášky obce , rozhodnutí nebo opatření jejich orgánů nebo požadovat splnění úkolů stanovených zákonem. Na návrh krajského úřadu může Ministerstvo vnitra pozastavit obecně závaznou vyhlášku obce , která odporuje zákonu a podat návrh k Ústavnímu soudu na zrušení tohoto předpisu. Dozor nad výkonem přenesené působnosti obcí vykonávají Ministerstvo vnitra a krajské úřady v přenesené působnosti. Ústavní systém ČR počítá s různorodou právní ochranou územní samosprávy , na ústavní úrovni pak ve formě tzv. komunální ústavní stížnosti.