Které jsou nadstátní prameny Ústavy ČR? Pojetí funkcí státu, jejich historická souvislost.
27. Které jsou nadstátní prameny Ústavy ČR? Pojetí funkcí státu, jejich historická souvislost.
Prameny vnější
Normy mezinárodního právy jako smlouvy , obyčeje , všeobecně uznávané právní zásady , atd. jsou pramenem ústavního práva tehdy , když upravují materii shodnou s předmětem ústavního práva a stát se zavázal jejich dodržováním. Prameny mezinárodního práva jsou velmi rozmanité. Mohou být psaným i nepsaným ( zvyklosti a obyčeje ). Zvláštní důležitosti pak nabývají multibilaterální pakty upravující základní lidská práva ( Evropská konvence o lidských právech a základních svobodách a Pakty Organizace spojených národů ).
Normativní akty orgánů výkonné moci a hlav států jsou prameny ústavního práva , pokud obsahují jeho normy ( zejména hlav států a vlád )
Ústavněprávní obyčeje jsou v některých zemích považovány za oficiální zdroje ústavního práva. Jedná se o taková pravidla chování , která nejsou jako pravidla sepsána , ale během dlouhé doby jsou užívána a sankcionovány veřejnou mocí. Soudy je však v zásadě nechrání.
Religiózní kodexy jako prameny církevního práva mohou být zvláštním pramenem práva ( včetně ústavního ) v některých zemích. Jejich právní síla může převažovat i nad ústavními normami.
Právo ES/EU je zvláštním pramenem práva pro členské Evropských společenství , resp. EU. Je tvořena souhrnem zakládajících smluv Evropského společenství , zvaných „ primární “ právo a smluv je dále měnících. Primární právo se dále rozvijí odvozeným způsobem tzv. derivovanou normotvornou založenou na možnosti instancí ES/EU vadávat právní normy.