Korporativní stát
– představován, že má překonávat rozdíly mezi prací a kapitálem – třídní boj lze překonat i jinak – systémem korporativního státu
– Korporativní stát vznikal i v Portugalsku a Španělsku
– dekret o právní kolektivizaci pracovních stavů – vytvářejí se zaměstnanecké a zaměstnavatelské syndikáty, které nahrazují odbory. Syndikáty měly právní subjektivitu a výhradní nárok na zastupování zaměstnanců určitého výrobního odvětví.
– 1927 vydána Charta práce – korporace prohlášeny za státní orgány. Jsou sloučeny do nacionální rady korporací. V čele korporace stojí ministr. Do korporace se sdružují syndikáty. Korporace měly zajistit státní zásahy v hospodářství. Tarifní a kolektivní smlouvy se stávaly právně závaznými, jsou zveřejňovány ve sbírce zákonů. Vytvářejí se smíšené komise zaměstnanců a zaměstnavatelů – mají řešit pracovní spory, kdy má platit, že podnikatelské, zaměstnanecké a zaměstnavatelské syndikáty si mají být rovni, reálně lze říci, že existuje rozdíl.
pro italský fašismus se stalo osudným, že byla vytvořeno osa Berlín Řím – válečné spojení s Německem. 1943 vylodění angloamerického vojska na Sicílii, což vede ke státnímu převratu. Mussolini internován, pak osvobozen. Po osvobození vytváří Italskou sociální republiku s centrem v Salò (na severu Itálie). 1945 Mussolini zajat partyzány a popraven. 1947 vydána ústava Italské republiky – dvoukomorový parlament – poslanecká sněmovna a senát. Vedle toho prezident – parlamentem volen na 7 let.