Rozdíl mezi právy závazkovými a právy věcnými spočívá v tom, že:
1. subjekty práv závazkových jsou vždy určeny individuálně, kdežto subjekty povinnosti odpovídající věcným právům jsou individuálně neurčené,
2. práva závazková jsou vždy relativní, resp. Spíše korelativní, tj. působí jen mezi individuálně určenými subjekty, přičemž zprostředkováním výměny materiálních statků mezi těmito subjekty vyjadřují dynamiku občanskoprávních vztahů, kdežto práva věcná, zprostředkující přisvojování si materiálních statků individuálně určenými subjekty a vyjadřující tak statiku občanskoprávních vztahů, působí vůči všem, tj. absolutně.
3. práva závazková jsou na rozdíl od práv věcných vždy osobní, což znamená, že nejsou inkorporována v určité listině a dále nejsou ani spojena s vlastnictvím určité věci, resp. Nevyplývají z vlastnictví určité věci.
Lze závazkový právní vztah definovat jako občanskoprávní vztah, v němž jeden subjekt je oprávněn od druhého subjektu něco požadovat a druhý subjekt je povinen to poskytnout, tj. zachovat se tak, jak to odpovídá oprávnění věřitele, přičemž oba subjekty jsou individuálně určené a jejich oprávnění ani povinnosti nevyplývají z vlastnictví určité věci.
Ke vzniku závazkového právního vztahu z právního úkonu je zapotřebí úmyslu stran tento právní vztah založit anebo alespoň jejich úmyslu způsobit svým chováním právní následky.