Předpoklady vzniku odpovědnosti za škodu
V určitých případech se lze zvýšené odpovědnosti zprostit, neboť výlučná odpovědnost za úplně všechna rizika by byla neúnosně tíživá a mohla by ve svých důsledcích přispívat k retardaci společensky potřebného podnikání. Tam, kde je při přísné objektivní odpovědnosti možnost se zprostit z nějakého speciálně stanoveného důvodu vyloučena, hovoří se o o absolutní objektivní odpovědnosti.
A.) Protiprávní úkon nebo zákonem kvalifikovaná událost
Protiprávnost úkonu spočívá v rozporu úkonu fyzické osoby či právnické osoby s objektivním právem jako celkem. Protiprávní úkon jako objektivní kategorie může být jak zviněný tak nezaviněný, přičemž i nezaviněný zůstává objektivně protiprávním tedy společensky nežádoucím. Protiprávnost – na rozdíl od zavinění se nepředpokládá, takže musí být vždy prokázána, a to poškozeným. Protiprávní úkon může spočívat jak v konání, tak v nekonání, tedy opomenutí.
Protiprávní nemůže být takový úkon či taková činnost, které objektivní právo dovoluje či dokonce přikazuje provést. V těchto případech se jedná o okolnosti vylučující protiprávnost:
a) plnění zákonné povinnosti (plnění rozkazů či příkazů),
b) výkon subjektivního práva (např. oprávněné použití zbraně),
c) dovolená svépomoc,
d) jednání v nutné obraně,
e) jednání v krajní nouzi,
f) svolení poškozeného,
g) dovolené riziko.