Ochranná výchova
Jejím účelem je řešit vhodnou výchovou následky výchovy zanedbané, jednak u osob mladších než 15 let s tím, že u nich je ukládána v řízení občanskoprávním, a jednak u tzv. mladistvých pachatelů trestné činnosti, pokud o jejich výchovu není náležitě postaráno, tato byla zanedbána, nebo vyžaduje-li to prostředí, v němž mladistvý žije.
Ochranná výchova se vykonává ve zvláštních výchovných zařízeních dokud to vyžaduje její účel, nejdéle však do dovršení 18ti let věku chovance, respektive může být prodloužena až do dovršení devatenáctého roku jeho věku.
Zabrání věci
Jedná se o věc, které bylo užito ke spáchání trestného činu nebo věc, která byla k jeho spáchání určena, případně získána trestným činem, obvykle za situace, kdy nelze pachateli uložit trest propadnutí této věci, neboť náleží pachateli, kterého nelze stíhat nebo odsoudit, případně u něhož bylo rozhodnuto o upuštění od jeho potrestání, nebo vyžaduje-li to bezpečnost lidí nebo majetku anebo jiný obdobný obecný zájem.
28. CHARAKTERISTIKA ZVLÁŠTNÍ ČÁSTI TRESTNÍHO ZÁKONA
Charakteristika zvláštní části trestního zákona
V této části zákona jsou popsány znaky skutkových podstat všech trestných činů, které jsou zde systematicky rozděleny do dvanácti hlav a u každého trestného činu je zde vymezena také příslušná trestní sankce. Rozhodujícím kritériem pro zařazení jednotlivých trestných činů do jednotlivých hlav zvláštní části trestního zákona je druhový objekt trestného činu, tzn. Proti kterým společenským vztahům, hodnotám či zájmům vždy určitá skupina trestných činů směřuje.