Jaké známe speciální typy rozsudků?
– Rozsudek pro uznání
– Rozsudek pro zmeškání
Soudní rozhodnutí je autoritativní a závazný výrok soudu při výkonu soudnictví. K tomu, aby soud mohl rozhodnout – vynést rozsudek ve věci samé – je určeno soudní řízení, během něhož si soud opatřuje podklady pro své rozhodnutí. Než soud dospěje k rozhodnutí, je nucen rozhodovat v řízení i o řadě jiných věcí, než je sám předmět řízení. Z tohoto hlediska lze rozlišovat rozhodnutí ve věci samé (meritorní) a rozhodnutí procesní (formální). Prvým rozhodnutím je rozsudek a druhým usnesení.
Speciálními typy rozsudků jsou rozsudky pro uznání (uzná-li žalovaný v průběhu soudního řízení nárok nebo základ nároku proti němu žalobou uplatňovaného) rozsudky pro zmeškání (zmešká-li žalovaný, jemuž bylo předvolání řádně doručeno nejméně pět dnů předem jednání, kdy žalovaný poučený o následcích nedostavení se bez důvodné a včasné omluvy zmešká první jednání, které bylo ve věci nařízeno a kdy se tvrzení žalobce obsažená v žalobě pokládají za nesporná).
!!! Pozor- u soudu sdělit navrhuji rozsudek pro zmeškání aby soud nemusel případ odročit-soud to nebude navrhovat sám od sebe- rozsudek pro zmeškání je kontumačí rozsudek – soud tímto již nebere ohled kdo je vinný či nevinný – když nevinný nepřijde soud jej shledá vinným, pozn. Uznat závazek chceme proto, protože pohledávka netrvá věčně – má nějakou promlčecí lhůtu a pro soud, zachránit promlčecí 4leté lhůty – jít na podatelnu na soud-zaplatit soudní poplatek a zažalovat dlužníka – promlčecí lhůta se tímto zastaví, rozdíl mezi promlčením a prekluzí-propadnutí práv je promlčení-když plním promlčený dluh je to má blbost už mi to nedá zpět ale kdyby někdo plnil propadlé právo tak mi to musí vrátit).
Pozn.: 4 roky-dle obchodního zákoníku, 3 roky-dle občanského zákoníku