7. Hospodářská soutěž
Soutěžní právo upravuje pouze soutěž hospodářskou, představující ekonomické soupeření na trhu mezi subjekty nabídky a poptávky s cílem dosáhnout před ostatními určitých ekonomických výsledků. Její účastníci musí mít právní subjektivitu, ale není třeba, aby byly všichni podnikatelé. Společenskou funkcí soutěže je podpora podnikatelů a zajištění celkové rovnováhy na trhu umožňující uplatnění schopnosti soutěžitelů.
Soutěžní právo je vymezeno pouze obecně, toto právo doplňuje soudní judikatura a pravidla rovněž určuje i příslušný orgán státní správy (úřad pro ochranu hospodářské soutěže).
Zákon popisuje nekalou soutěž jako nekalé soutěžní jednání, kdy nějaký účastník zneužívá svého postavení. Na toto pamatuje právo antimonopolní, kartelové dohody, antitrustové, různé fúze, zneužívání monopolního nebo dominantního postavení na trhu.
Významné pravomoci zde vykonává Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se sídlem v Brně, který byl zřízen samostatným zákonem v roce 1996 a v jehož čele stojí předseda jmenovaný prezidentem na návrh vlády. Úřad plní funkci představitele veřejné moci při usměrňování soutěže.
Zahraniční osoby, které podnikají v České republice, mají stejnou ochranu proti nekalé soutěži jako osoby české podle těchto ustanovení obchodního zákoníku, nebo podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána a které vyšly ve Sbírce zákonů.
Nekalou soutěží je jednání v hospodářské soutěži v rozporu s dobrými mravy soutěže a toto jednání přináší újmu jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům. Nekalá soutěž se zakazuje.