Zvláštní typy řízení v Parlamentu ČR, v jednotlivých komorách.
návrh podání žaloby Senátu proti prezidentu republiky
Senát může podat ÚS žalobu proti prezidentu republiky pro velezradu. Toto může předložit nejméně 1/3 Senátorů. Návrh se předkládá organizačními výbory , které doporučí návrh schválit nebo zamítnout. Senát může zastupovat před ÚS jeho předseda určí někoho jiného.
jednání o vyslovení souhlasu s jmenováním soudce ÚS a o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání a zadržení soudce ÚS
Prezident žádá Senát o vyslovení souhlasu s jmenováním soudce ÚS. Senát by měl do toho zajistit do 60 dnů od doby , kdy prezident o souhlas požádal. K vyslovení souhlasu se jmenováním soudce ÚS je třeba nadpoloviční většina přítomných senátorů.
Žádost o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání a zadržení soudce ÚS vydává orgán činný v trestním řízení předsedovy Senátu. Obdrží-li předseda žádost o souhlas s trestním stíháním soudce ÚS , postoupí ji mandátovému a imunitnímu výboru. Obdrží-li předseda oznámení o zadržení soudce , rozhodne se neprodleně , zda soudce ÚS vydá soud nebo nikoliv. Toto neprodleně oznámí orgánu činném v trestním řízení , který oznámení zaslal a současně postoupí toto oznámení a své rozhodnutí mandátovému a imunitnímu výboru. Ten znovu žádosti projedná ( ve všech případech ) a podá Senát o nich zprávu s návrhem rozhodnutí. Senát se musí tímto zabývat na své první následující schůzi a vysloví souhlas či nesouhlas a návrhem mandátového a imunitního výboru. Výsledek zašlou orgánu činném v trestním řízení.
jednání o peticích adresovaných Senátu
Petice , které jsou adresovány Senátu jdou nejprve do výboru , který je kompetentní k projednávání petic. Rozhodne , zda o obsahu petice uvědomí příslušného člena vlády nebo jiného představitele a dále potom zda vyslechne pisatele petic nebi jeho zástupce. Po provedeném šetření věcně příslušný orgán Senátu vyrozumí toho , kdo petici podal. V odpovědi uvede stanovisko k obsahu petice a způsobu jejího vyřízení. Výbor předkládá Senátu zprávy o zajištěných nových skutečnostech , nejpozději však tuto zprávu může podat do 15. února za předchozí kalendářního roku.
jednání o veřejném slyšení Senátu a výboru
Na návrh nejméně 5 senátorů nebo výboru Senátu se koná veřejné slyšení. Je určeno k projednání určité otázky v působnosti Senátu se znalci a jinými osobami , které mohou podat informace o projednávané otázce. O veřejném slyšení Senátu se vyhotovuje protokol. Stejně je tomu u veřejného slyšení výboru.