Výbory a komise komor Parlamentu ČR, charakteristika jejich působnosti.
Výbory a komise komor Parlamentu ČR, charakteristika jejich působnosti.
Každá komora má své zvláštní orgány , neexistují žádné společné orgány obou komor. Každá komora následující druhy orgánů :
předseda a místopředseda – ti sou voleni členy příslušné komory z jejich řad , v současné době je předsedou PS , předsedu Senátu. Předseda PS spolupodepisuje zákony , předseda Senátu zákonná opatření. Na předsedu PS , eventuálně na předsedu Senátu přecházejí v případě situací dle čl.66 Ústavy některé prezidentské povinnosti. Předseda PS navrhuje prezidentovi ve třetím kole kandidáta na předsedu vlády , kterého prezident musí jmenovat. Předseda PS přijímá slib prezidenta republiky. Dále mají oba předsedové pravomoci , které souvisejí s vnitřní činností jednotlivých komor např. svolávání , zahajování a ukončení schůzí , pořadí v němž budou místopředsedové zastupovat předsedy , vydávání zadržených poslanců či senátorů soudu atd. Odvolat předsedu PS nebo místopředsedu lze jen na písemný návrh nejméně 2/5 všech poslanců. V případě Senátu je to 1/3 všech senátorů.
výbory a komise PS – tvoří orgány PS. Ze zákona se řídí :
organizační výbor – řídí práci komory , nejmocnější orgán
mandátový a imunitní výbor – ověřuje mandáty a koná disciplinární řízení
rozpočtový – ten je pouze v PS nikoliv v senátu a nese hlavní tíhu projednávání zákona o státním rozpočtu
petiční – přijímá a projednává petice
PS může zřídit i další komory , které v současné době také existují např. zahraniční výbor , hospodářský atd.
Výbory jsou zřizovány pouze s poslanců PS , a to podle zásady poměrného zastoupení. Poslanec může být členem nanejvýše 3 výborů. Předsedu výboru volí v zásadě sám výbor a potvrzuje je PS. Výbory jsou schopny se usnášet , je-li přítomna alespoň 1/3 všech jeho členů , platnosti jeho usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů výboru. Každý výbor může zřídit podvýbor.
Komise PS jsou zřizovány z poslanců a dalších osob , které jsou poslanci , předsedou je vždy poslanec. Komise mohou být stálé nebo dočasné. Vyšetřovací komise může být zřízena pro vyšetřování věcí veřejného zájmu a jejími členy mohou být jenom poslanci ( může ji je PS na návrh nejméně 1/5 členů ).