Státní zastupitelství
Státní zastupitelství
Postavení státního zastupitelství
Ústava zakotvila ve své třetí hlavě (čl. 80) státní zastupitelství, které dnem 1. ledna 1994 nahradilo prokuraturu ČR (čl. 109).
Státní zastupitelství je orgánem moci výkonné, začleněným do resortu Ministerstva spravedlnosti.
V soustavě státních orgánů má zvláštní postavení, které je dáno zejména tím, že nevydává rozhodnutí ve věci samé. Věci svěřené do působnosti StZ vykonávají pouze státní zástupci; jiné orgány nebo osoby nesmí do jejich činnosti zasahovat nebo je při jejím výkonu nahrazovat anebo zastu¬povat.
Postavení, působnost, organizaci a činnost StZ stanoví zejména zákon o státním zastupitelství.
Základní poslání státního zastupitelství
Dle čl. 80 odst. 1 Ústavy zastupuje veřejnou obžalobu v trestním řízení; vykonává i další úkoly, stanoví-li tak zákon. Dle § 1 zákona o státním zastu¬pitelství zastupuje stát při ochraně veřejného zájmu ve věcech svěřených zákonem do působnosti státního zastupitelství.
Soustava státního zastupitelství a sídla státních zastupitelství
Soustavu StZ tvoří Nejvyšší StZ, vrchní StZ, krajská StZ a okresní StZ; v době branné pohotovosti státu také vyšší a nižší polní státní zastupitelství. V obvodu hlavního města Prahy působí Městské StZ v Praze s působností krajského StZ a obvodní StZ s působností okresních StZ. V obvodu města Brna působí Městské StZ v Brně s působností okresního StZ.
Sídla StZ a obvody jejich územní působnosti se shodují se sídly a obvody soudů.