Rysy a etapy čs. ústavního vývoje.
B) Otázky druhé v pořadí zodpovídané u zkoušky:
1. Rysy a etapy čs. ústavního vývoje.
Zvláštností ústavního vývoje Československa byly dobově podmíněny zejména okolnostmi vzniku I. Československé republiky na pozadí rozpadu Rakouska – Uherska a dále pak zejména II. světovou válkou a poválečným rozdělením světa. Dále pak vnitřními událostmi , které rozhodujícím způsobem ovlivnily ústavní vývoj. Mezi ně patřilo přetržení restituce I. republiky po II. světové válce v letech 1948 a následujícím a s tím související plné podřazení faktického vnitřního ústavního systému režimu sovětskému konstitucionalismu. Tzv. Pražské jaro 1968 znamenalo především vznik federace a centralizace moci v rukou jedné politické strany. Po roce 1989 ovlivnil ústavní vývoj i ústavněprávní rozchod národních států.
Pro samostatný ústavní vývoj Československa je charakteristické , že vznik a život jeho ústav je vázán na rozhodující státní i politické změny či zvraty.
Ústava je vždy produktem vnější či vnitřní suverenity státu. Je tedy především spjata s vnější státní suverenitou. Ústava dokládá tedy skutečnou vnitřní suverenitu lidu , je-li takto její úloha vnitřně politicky. Okupace 1939 , vlivy tzv. studená válka , již zmíněný rok 1968 způsobily , že čs. ústavy neměly dlouhodobější možnost působit stabilizačně , s výjimkou období platnosti Ústavy ČSR z roku 1920 za tzv. I republiky.