Práva hospodářská, sociální a kulturní, ústavněprávní obsah.
Práva hospodářská, sociální a kulturní, ústavněprávní obsah.
Hlava IV. Listiny v článcích 26 až 35 upravuje práva fyzické osoby či občana v ekonomické sféře , sociálních vztazích , ve sféře vzdělávací a v zájmu ekologickém . Navazuje tak na rozsáhlou úpravu mezinárodních dokumentech , do značné míry z ní vychází a prolíná ses ní ( zejména Mezinárodní pakt o hospodářských , sociálních a kulturních právech ).
Komplex práv v Listině upravených má odlišit status , než mají práva upravená v hlavách druhé , třetí , či páté , neboť z hlediska ekonomického vyžadují většinu materiální plnění ze strany států.
1) V čl. 26. postavení občana ve vztahu k hospodářskému systému a případné vlastní ekonomické aktivitě člověka Listina podporuje.
s právem na získání prostředků na své životní potřeby
s právem na svobodu volbou povolání a přípravou k němu
s právem podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost
V případě nezaviněné nemožnosti pracovního zdroje obživy je stát určen jako garant ( přiměřeného ) hmotného zajištění.
Listina v zásadě neupravuje právo na práci jako nárok na automatické obdržení zaměstnání. Právo zde je koncipováno jako možnost zvolit si takovou profesi , která umožňuje obživu , uspokojení pracovní atd. Stát je garantem za nabídku volných míst na trhu práce tak , aby bylo možné zjistit , kdo dočasně či trvale bez svého zavinění nemohou profesní a obživnou aktivitu takto realizovat.
Právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost je jednou z možností získávání prostředků pro životní potřeby ( podrobněji v obchodním zákoníku ). Ten charakterizuje podnikání jako soustavnou činnost prováděnu samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Podnikání je založeno i na tom , že veřejná moc “ pozitivním způsobem „ v řadě zákonů či prováděcích právních předpisů vymezuje typy podnikání a podmínky jejich výkonu.