Pravomoc a působnost Parlamentu ČR, pravomoc PS, pravomoc SE.
9. Pravomoc a působnost Parlamentu ČR, pravomoc PS, pravomoc SE.
Věcná působnost se projevuje tím , že má pravomoci rozhodovat v určitých záležitostech předmětu ústavního práva. Územní působnost je vymezena teritoriem ČR , ale řada jeho rozhodování může mít i dosah a závaznost mezinárodněprávní čl. 43 Ústavy. Parlament je výlučným ústavodárcem a zákonodárcem a v těchto pravomocech je nezastupitelný. Neexistuje věc , která by nemohla být ústavním zákonem nebo zákonem upravena , nesmí však měnit podstatné náležitosti demokratického právního státu.
Klíčové postavení v přijímání zákonů má PS i když je posléze projednáván zákon Senátem. PS nejenže může zákon vrácený Senátem znovu potvrzen , ale i Senát nemusí projednávat ani všechny zákony , které PS schválila. To se může stát jak záměrně , když Senát výslovně či jinak vyjádří vůli nezabývat se návrhem zákona , tak i z důvodů nesplnění vcelku krátké 30 denní lhůty , jíž Senátu k tomu Ústava určuje čl. 46 odst.1 Ústavy. Vedle ústavních zákonů a zákonů může Senát přijímat zákonná opatření , vyhlašovaná stejným způsobem jako zákony.
Zákonná opatření Senátu se ve smyslu čl. 33 Ústavy přijímají za podmínek , že dojde k rozpuštění PS , ve věcech , které nesnesou odklad a vyžadovaly by jinak přijetí zákona , a vláda navrhne jeho přijetí. K platnosti zákonného opatření se vyžaduje dodatečný souhlas PS. Zákonné opatření je vyloučeno ve věcech Ústavy , státního rozpočtu , státního závěrečného účtu , volebního zákona a mezinárodních smluv podle čl. 10 Ústavy.
Parlament má dále pravomoc kreativní , která se projevuje ve vztahu k moci :
výkonné ( volba prezidenta )
vládní ( konstitutivní charakter důvěry vládě )
soudní ( konstitutivní souhlas Senátu a návrhy Prezidenta na soudce Ústavního soudu )
Parlament ( resp. PS ) má taktéž pravomoc kontrolní , která se vztahuje na vládu i její členy a týká se věcí , v níž vláda může podle Ústavy či zákonů rozhodovat ( čl. 53 odst.1 Ústavy ). PS může též pro vyšetření věcí veřejného zájmu zřídit vyšetřovací komisi.
Parlament ČR přísluší dále rozhodování v řadě Ústavou vyjmenovaných věcí týkajících se záležitostí státní suverenity . Parlament tak rozhoduje ústavními zákony o změnách státní hranice , mezinárodních smlouvách , vyhlášení válečného stavu , vysílání ozbrojených sil mimo území ČR , dává souhlas s pobytem cizích vojsk na území ČR.