Postavní postavení vlády ČR, její odpovědnost.
Postavní postavení vlády ČR, její odpovědnost. Ústavní pojetí důvěry a nedůvěry vládě
Ústava definuje vládu v čl. 67 odst.1 jako vrcholný orgán výkonné moci. To znamená , že má řídící postavení v systému státní správy , ale není nadřazená prezidentovi. Skládá se z předsedy vlády , místopředsedů vlády a ministrů.
Vláda
Vláda je jako kolektivní orgán odpovědná PS a odpovídá za část rozhodnutí vykonaných v pravomocech prezidenta republiky ( čl. 63 odst.4 Ústavy ). Vláda má pravomoc vydávat nařízení jako druhotný právní předpis ( tzn. konečné provedení zákona a v jeho mezích ).
Předseda vlády
Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadu. Vláda je povinná předstoupit do 30 dnů po svém jmenování před PS a požádá ji o vyslovení důvěry. Pokud by takto jmenovaná vláda nezískala ve Sněmovně důvěru , podává demisi. Prezident republiky pak jmenuje nového předsedu vlády , ten učiní nové návrhy na ministry prezidentovi. Prezident jmenuje nové členy vlády a pověří je řízením ministerstev. Pokud by ani tato vláda nezískala v PS důvěru , jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy PS. Jestliže by ani takto jmenovaná vláda nezískala důvěru , prezident republiky může využít ústavní možnost rozpustit PS ( č.35 odst.1 písm. a Ústavy ). Předseda vlády ( premiér ) navrhuje prezidentovi členy vlády a může taktéž prezidentovi navrhnout odvolání ministra z funkce. Premiér podává demisi do rukou prezidenta republiky , ostatní členové vlády podávají demisi prezidentovi prostřednictvím předsedy vlády.
K přijetí usnesení vlády je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech jejích členů.