Které mechanismy demokracie zakládají prameny ústavního práva ČR? Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
Způsob výkonu demokracie je upraven zejména v hlavě II. Ústavy o moci zákonodárné založené na té zásadě , že politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním čl. 6 Ústavy. Přímý vztah k demokratickým základům státu a občanského života má i princip samosprávy ( hl. sedmá Ústavy , čl. 25,26 Listiny )
Ústavní doktrína demokracie je založena na kombinaci svobody jednotlivce , jeho možností projevovat vůli a podílet se na chodu státu. Ústava přitom nepřímo předpokládá , že zprostředkovaná vůle lidu bude realizována politickými stranami , které vstupem do parlamentu na základě demokratických voleb se stávají státotvornými – volební zákony. Ústavní pojetí demokracie rozvinul i Ústavní soud ČR.
Odpovědnost státu a veřejné moci , druhy této odpovědnosti
Stát je v podmínkách fungující koncepce právního státu v zásadě jediným subjektem , který může konat jen to , co mu právní předpisy určují , stanoví či umožňují. Stát je jediným subjektem disponujícím systémem donucovacích prostředků.
Odpovědnost státu :
morální – demokratický stát plní úkoly ve veřejném zájmu
politická – parlament zastupuje zájmy občanů
právní – odpovědnost za výkon úkolů státních orgánů
disciplinární – odpovědnost zaměstnance veřejné správy
Součástí odpovědnosti je též možné stanovení sankcí za nesplnění uložených povinností. V systému odpovědnosti státu je sankcionována ústavně právní ( uvolnění z funkce , odvolání ) a disciplinármí ( finanční postih , přeložení ) odpovědnost.