Jaká je úloha ústavy v systému demokracie? Pojetí státu, jeho pojmové znaky.
8. Jaká je úloha ústavy v systému demokracie? Pojetí státu, jeho pojmové znaky.
Ústavní situace Československa představovala v období let 1989 – 1992 složitý přechodný ústavní systém v těchto letech přijaly parlamenty ( Federální shromáždění ČSFR , Česká národní rada a Slovenská národní rada ) řadu ústavních zákonů , které znamenaly postupné a obsahově podstatné změny ústavy. Tuto změny uceleně řešily řadu institucí ústavního práva. Ústavním zákon o československé federaci z roku 1968 byl jenom po roce ústavním zákonem. Byla přijata Listina základních práv a svobod v lednu 1991 , přijat ústavní zákon o Ústavním soudu ČSFR a zákon o jeho organizaci před ním, zákon o politických stranách jež založil pluralitní demokracii. Vlastnická svoboda a rovnost forem vlastnictví se společně s normami obchodního práva stály základem pro fungování tržního mechanismu.
Pojetí státu
Veřejná moc má podobu státu. Stát je typem organizované autority, která mají určitou strukturu.
Stát je tedy nástroj (instituce) společnosti, jehož základním úkolem je zajišťovat její soudržnost. Úloha státu spočívá v tom, že vytváří závazná pravidla života ve společnosti – právní normy, že dohlíží na jejich dodržování a postihuje jejich porušování.
Další úlohou státu je chránit mír, pořádek a bezpečnosti – úloha spočívá v povinnosti bránit stát před vnějšími nepřáteli. Stát je určitý celek či systém, který sestává z jednotlivých částí, jimiž jsou různé státní orgány, úřady, ústavy a zařízení.
Stát disponuje mocí. Moc je společenský vztah, z něhož jednomu jeho účastníkovi vyplývá právo přikazovat něco druhému účastníkovi, tomu z něho plynou povinnosti.
Stát disponuje určitou mocí ve vztahu k obyvatelstvu, které se nalézá na jeho území.
V demokracii je zdrojem moci lid a existuje zde dělba moci – moc zákonodárná, výkonná a moc soudní. Stát lze posuzovat z mnoho pohledů – geograficky, sociologicky, politicky, theologicky atd.