Tvorba primárního práva – změny a doplňky (revize) zřizovacích smluv
SEU stanoví pro všechny 3 zřizovací smlouvy a další smlouvy, na nichž je založena Unie, zvláštní obligatorní proceduru pro změnu – revizi.
Vláda kteréhokoliv členského státu nebo Komise mohou předkládat Radě návrhy na revizi smluv, na nichž je založena EU. Vydá-li Rada po konzultaci s EP (popř. Komisí) souhlasné stanovisko se svolání konference zástupců členských států, svolá tuto konferenci předseda Rady, aby se společně shodli na změnách, které mají být v těchto smlouvách provedeny, v případě změny v měnové oblasti je konzultována také ECB.
Změny vstoupí v platnost poté, co byly ratifikovány všemi členskými státy podle jejich přísl. ústavních pravidel (viz. např. Smlouva z Nice jako revize zřizovacích smluv po posl. referendu v Irsku). Které revize – viz. přísl. otázka č. 18
Povinná účast orgánů Společenství v řízení o změnách má přispět k větší stabilitě smluv. I když Společenství nejsou smluvní stranou, strany je nepovažují za pouhé objekty těchto smluv, protože mají prostor k vyjádření vlastní vůle.
Přílohy a protokoly ke zřizovacím smlouvám jsou jejich nedílnou součástí
Prohlášení nejsou nedílnou součástí smlouvy, ale naproti tomu závazným vodítkem pro interpretační ustanovení, k nimž se vztahují.
V posl. době místo revize ve formě mezivládní konference je možno sledovat novou metodu formou Konventu (viz přísl. otázka č. 42), který má zatím jen doporučující charakter – nutno aby proběhla klasická mezivládní konference, avšak jeho výsledky práce jsou bez výhrad respektovány a přejímány s tím, že do budoucna se tato forma uvažuje že by nahradila mezivládní konference.