Na kterých obsahových doktrínách je založena Ústava ČR? Odpovědnost státu a veřejné moci, druhy této odpovědnosti.
postavení člověka a občana , vztah společnosti a státu k jedinci ( problematika státního občanství ) má ústavněprávní povaha – to vyplývá z preambule Ústavy , která existenci ČR váže na vlivu občanů ČR , koncepci státního občanství svěřuje – čl. 12 odst.1 zákona , LZP.
organizace veřejné , zejména státní moci – moc zákonodárná , výkonná a soudní , NKÚ a ČNB.
vertikální členění státu – ČR se člení na obce a kraje , stát může zasahovat do činnosti USC jen vyžaduje-li to ochrana zákona ale zákonným způsobem.
Dále upravuje další otázky související s veřejnou mocí a suverenitou , jako jsou symboly , zásady kontinuity s předchozím ústavním řádem , vztah k mezinárodnímu právu.
Odpovědnost státu a veřejné moci , druhy této odpovědnosti
Stát je v podmínkách fungující koncepce právního státu v zásadě jediným subjektem , který může konat jen to , co mu právní předpisy určují , stanoví či umožňují. Stát je jediným subjektem disponujícím systémem donucovacích prostředků.
Odpovědnost státu :
morální – demokratický stát plní úkoly ve veřejném zájmu
politická – parlament zastupuje zájmy občanů
právní – odpovědnost za výkon úkolů státních orgánů
disciplinární – odpovědnost zaměstnance veřejné správy
Součástí odpovědnosti je též možné stanovení sankcí za nesplnění uložených povinností. V systému odpovědnosti státu je sankcionována ústavně právní ( uvolnění z funkce , odvolání ) a disciplinární ( finanční postih , přeložení ) odpovědnost.