8. Právní prostředky proti nekalé soutěži
Osoby, jejichž práva byla nekalou soutěží porušena nebo ohrožena, mohou se domáhat proti rušiteli, aby se tohoto jednání zdržel nebo odstranil protiprávní stav. Dále může požadovat přiměřené zadostiučinění, náhradu škody vydanou v penězích, popřípadě vydání bezdůvodného obohacení.
V úvahu přicházejí žaloby podle obchodního zákoníku zdržovací, zápovědní, negatorní, odstraňovací, odvolání, na náhradu škody, na vydání bezdůvodného obohacení a na přiměřenou satisfakci (omluva, dementi, peněžitá náhrada), podle občanského soudního řádu přichází v úvahu i žaloba určovací.
V současné době řeší tyto spory krajské soudy a v praxi jde o často velmi složité spory, které se táhnou dlouhou dobu, neboť jde o složité věci zpravidla velkých materiálních hodnot.
Pokud se prokáže i zaviněné jednání fyzických osob (statutárních orgánů, podnikatelů samých atd.), přichází v úvahu i trestní odpovědnost, kterou upravuje trestní zákon v ust. § 149, 150, 151,152, ve kterých jsou popsány skutkové podstaty jednání v rozporu s pravidly hospodářské soutěže nebo se zvyklostmi této soutěže, ohrožení chodu podniku, označování výrobků nebo služeb ochrannou známkou, k níž svědčí právo jinému nebo známkou s ní snadno zaměnitelnou, zasahování do průmyslových práv, vynálezů, užitnému vzoru, nebo porušování autorských práv, či práv obdobných autorským právům.