14. Společnost s ručením omezeným
Účast společníka ve společnosti může rovněž zaniknout a to na základě rozhodnutí soudu nebo pokud je na majetek společníka prohlášen konkurs, zamítnut návrh na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku na majetek společníka, pravomocné rozhodnutí na exekuci majetku společníka má podobné účinky jako rozhodnutí soudu o ukončení účasti společníka soudem.
Společnost může společníka vyloučit po podání návrhu k soudu, pokud porušuje hrubým způsobem své povinnosti, ačkoliv k jejich plnění byl vyzván a na možnost vyloučení upozorněn. Další variantou je ukončení účasti společníka ve společnosti dohodou. Dohoda musí mít písemnou formu a podpisy na dohodě musí být ověřeny.
Ukončení účasti společníka ve společnosti znamená, že tento má nárok ze zákona a společenské smlouvy na vypořádací podíl. Společnost je povinna vyplatit vypořádací podíl bez zbytečného odkladu (splacení podílu) a to i v případě, že se jedná o podíl volný, který bude nabídnut dalšímu společníku.
V případě, že společnost končí svoji činnost, zrušuje se s likvidací. V tomto případě je jmenován likvidátor a společníci mají právo na podíl na likvidačním zůstatku.
Společnost se zrušuje bez likvidace a obchodní jmění přechází na právního nástupce. V úvahu přichází tyto možnosti. Fúze společnosti s ručením omezeným vyžaduje tyto náležitosti, schválení valnou hromadou, smlouvou o fúzi, návrhu změn stanov, znalecké posudky na ocenění majetku, zveřejnění záměru o chystané fúzi, schválení účetní závěrky a rozvahy, projednání v nástupnické organizaci, zpráva jednatele.
Fúze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost, zrušením společnosti s ručením omezeným a převodem jmění na společníka, rozdělením společnosti, změna právní formy. Ve všech těchto případech se musí dbát na práva třetích osob – věřitelů a společníků, kteří se změnami ve společnosti nesouhlasí. Tito mají nárok na vypořádací podíl.