Jednotlivé druhy exekucí
4. prodej nemovitosti
Tento způsob exekuce spočívá buď ve zřízení soudcovského zástavního práva nebo ve zpeněžení nemovitosti povinného dražebním prodejem.
5. uspokojení práv na nepeněžitá plnění
Jde o vyklizení s poskytnutím bytové náhrady či bez ní, dále o odebrání věci.
Dalším druhem exekuce sloužícím k uspokojení práv na nepeněžitá plnění je rozdělení společné věci a to jednak prodejem věci a rozdělením výtěžku, jednak reálným rozdělením věci. Konečně posledním druhem exekuce sloužící k uspokojení práv na nepeněžité plnění je provedení prací a výkonů. Pokud jde o zastupitelné plnění, povolí soud oprávněnému, aby si dal práci, o kterou jde, provést někým jiným nebo si ji provedl sám na náklad povinného, pokud pak jde o plnění nezastupitelné, uloží soud za každé porušení povinnosti povinnému pokutu, kterou lze stupňovat až do úhrnné částky 100,000 Kč.
67. ORGANIZACE SOUDNICTVÍ A ORGANIZACE VEŘEJNÉ SPRÁVY V ČR – POJEM, PRAMENY PRÁVNÍ ÚPRAVY. VZÁJEMNÝ VZTAH SOUDNICTVÍ A VEŘEJNÉ SPRÁVY, ZÁKLADNÍ ROZDÍLY
Organizace soudnictví a organizace veřejné správy v ČR – úvod
Základním demokratickým principem právního řádu je princip dělby státní moci. Moc zákonodárná formuluje politiku a ustanovuje ji v podobě zákona, moc výkonná uskutečňuje a moc soudní aplikuje právo podle procedurálních pravidel a řeší spory.
V našem právním řádu je dělení státní moci zakotveno v Ústavě České republiky, která stanoví, že lid je zdrojem veškeré státní moci a vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.