B. Péče o těžce zdravotně postižené občany a staré občany
Těžce zdravotně postiženým občanům a starým občanům poskytují příslušné orgány služby, věcné a peněžité dávky k překonání (zmírnění) obtíží vyplývajících z jejich postižení či věku.
Pomoc se poskytuje nejen občanům, kteří se na příslušné orgány obrátí, nýbrž obce a okresní úřady (např. v součinnosti se zdravotnickými zařízeními) také sami vyhledávají těžce zdravotně postižené občany a staré občany žijící v nepříznivých podmínkách, které nemohou sami překonat.
Pomoc směřuje k tomu, aby byla péče o tyto osoby zabezpečena v potřebném rozsahu, např. zajištěním stravování, poskytováním pečovatelské služby, různých účelových dávek, případně formou ústavní péče.
1. Mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany §31
Jsou určeny občanům z důvodu těžkého zdravotního postižení, které omezuje jejich pohybovou nebo orientační schopnost. Jsou stanoveny 3 stupně mimořádných výhod. Okresní úřad těmto osobám vydává po přiznání mimořádných výhod průkaz, kterým se prokazují při uplatňování stanovených výhod.
Mimořádné výhody I. stupně (průkaz TP):
– nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob kromě autobusu a vlaku, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky
– nárok na přednost při osobním projednávání jejích záležitostí, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízení