9. Obchodní společnosti a družstvo
Obchodní zákoník také určuje obecná pravidla pro utváření vůle právnických osob, tedy v orgánech společnosti, které označuje jako usnášení orgánů společnosti. Statutární nebo jiné orgány společnosti se mohou usnášet, jen je–li přítomna nadpoloviční většina jejich členů a k usnesení je zapotřebí souhlasu většiny přítomných členů. Při rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedajícího.
Po zkušenostech z praxe se do obchodního zákoníku dostal institut ovládající a ovládané osoby. Ovládající osoba je osoba, která má faktický vliv přímo nebo nepřímo na firmu jiné osoby (ovládaná osoba). Když některé osoby jednají ve shodě a mají většinu hlasovacích práv, jedná se vždy o ovládající osoby. Zákon spojuje ovládající osobu s držením 40 % hlasovacích práv na určité osobě a naopak ovládanou osobou je osoba, která nedrží tento počet hlasů.
Od uvedených osob musíme rozlišit osobu řídící a řízenou. Jestliže je jedna nebo více osob podrobeny jednotnému řízení jednou osobou (řídící osoba), tvoří tyto osoby s řídící osobou holding (koncern) a jednotlivé podniky jsou koncernové podniky. V tomto případě je nutné uzavřít ovládající smlouvu. Pokud není ovládající smlouva uzavřena, nesmí řídící osoba využít svého vlivu na řízení tak, aby ovládaným osobám nevznikla majetková újma. Každý společník nebo člen ovládané osoby má právo do určitého termínu požádat soud, aby určil znalce k přezkoumání zprávy o vztazích mezi propojenými osobami. Z toho plyne i povinnost nahradit škodu ovládané osobě.
Dále musíme u společností rozlišit jednání ve shodě, které zákon definuje jako jednání dvou nebo více osob uskutečněné ve vzájemné domluvě s cílem nabýt, postoupit nebo vykonávat hlasovací práva v určité osobě a dosáhnout v této osobě rozhodujícího vlivu.
Hlavním smyslem této úpravy je regulovat určité případy jednání uskutečněné ve shodě stejně jako případy samostatných jednání, pokud důsledky těchto jednání jsou pro ostatní společníky shodné.