3. Předmět právní úpravy ObchZ a členění
Fyzická osoba podniká zásadně pod svojí firmou, což je jméno a příjmení fyzické osoby, popřípadě odlišující dodatek za jménem (tento musí být uveden v živnostenském oprávnění). Firma nesmí být zaměnitelná s firmou jiného podnikatele, což v praxi bývá někdy problém, neboť agenda rejstříkových soudů není pro nedostatek kapacit ještě propojena. Neoprávněné, nebo špatně používané obchodní jméno firmy může vést ke vzniku škody a následně ke vzniku odpovědnosti za tuto způsobenou škodu.
Za podnikatele jedná v případě právnické osoby statutární zástupce nebo osoba vybavená plnou mocí, či osoba, jejíž zastupování vychází z vnitřních předpisů firmy. Za fyzickou osobu jedná osobně podnikatel nebo zástupce vybavený plnou mocí.
Obchodní zákoník zavedl pojem obchodní listiny a povinnost tyto listiny vést a řádně označovat a to zejména údaji sloužící k identifikaci firmy (IČ, DIČ, údaje o zápisu do OR, či ŽR, vznik oprávnění podnikat apod.). Tyto údaje slouží k větší stabilitě obchodně závazkových vztahů. Při jednání podnikatelů nelze opomenout prokuru, což je vlastně zvláštní forma plné moci – oprávnění jednat za podnikatele. Oprávnění prokuristy (pouze fyzická osoba ) se blíží oprávněním podnikatele samého s výjimkou prodávat nemovitosti. Prokura se zapisuje do OR s vyznačením, jak se prokurista s uvedením jména firmy podepisuje. V současné době není prokura příliš rozšířena.
Obchodní zákoník také upravuje obchodní tajemství firmy jako právo patřící firmě a zahrnující veškeré obchodní, technické, výrobní skutečnosti hmotně, či nehmotně vyjádřená.