3. Předmět právní úpravy ObchZ a členění
Obchodní zákoník je velice rozsáhlý právní předpis, který se člení do čtyř částí, tyto dále do jednotlivých hlav a ustanovení.
Část prvá – Obecná ustanovení
Část druhá – Obchodní společnosti a družstva
Část třetí – Obchodní závazkové vztahy
Část čtvrtá – Ustanovení společná, přechodná a závěrečná
V části první je upraven rozsah působnosti tohoto zákona, kdy nelze–li řešit některé otázky podle norem obchodního práva, nastupuje právo občanské a pokud nejde řešit ani podle těchto norem, nastupují obchodní zvyklosti či zásady obchodního práva (zásada smluvní volnosti, zásada dodržování smluv, zásada ochrany práv nabytých v dobré víře, zásada ochrany věřitelů, zásada ochrany drobných akcionářů apod.)
Dále zde v této obecné části Obchz upravuje, kdo je podnikatelem podle tohoto zákona a rozsah působnosti obchodního zákoníku, který upravuje postavení podnikatelů, obchodně závazkové vztahy, jakož i jiné vztahy s podnikáním související.
Podnikáním se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. V praxi je tedy obtížné považovat za podnikatele subjekt, který opakovaně po mnoho let nevykazuje žádný zisk a přitom vlastní značný majetek.