11.Zrušení a zánik společnosti
Po novelizaci obchodního zákoníku je možná i změna právní formy.V tomto případě se mění vnitřní právní poměry společnosti a právní poměry jejich společníků. V tomto případě právnická osoba nezaniká ani nepřechází její jmění na právního nástupce. Změna se zapisuje do obchodního rejstříku, ke změně je zapotřebí souhlas společníků ve formě notářského zápisu.
Návrh na změnu musí být ekonomicky zdůvodněn, zákon vyžaduje mimořádnou účetní závěrku ověřenou auditorem ke dni návrhu změny, popřípadě je povinnost společnosti nechat ocenit majetek společnosti znalcem. Při změně právní formy klade obchodní zákoník velký důraz na ochranu věřitelů, tj. nesmí dojít v důsledku změny právní formy k poškození jednotlivých věřitelů. Společnost musí poskytnout dostatečné záruky a je stanovena odpovědnost členů statutárních orgánů za poškození věřitelů. Promlčecí doba je v tomto případě stanovena na pět let ode dne zápisu návrhu změny do obchodního rejstříku. Neplatnost návrhu změny může prohlásit jenom soud.
12.Veřejná obchodní společnost
Veřejná obchodní společnost má statut právnické osoby. Může být založena právnickými i fyzickými osobami. Společník – fyzická osoba – musí mít plnou způsobilost k právním úkonům. Jeho způsobilost nemůže být ani omezena. Veřejná obchodní společnost může být využita pouze k účelům podnikání. Veřejná obchodní společnost je společnost osobní. Žádný ze společníků nemá ze zákona vkladovou povinnost.