Subjekty a průběh správního řízení
4) Prostředky zajištění průběhu a účelu správního řízení
Správní řád taxativně vymezuje tyto prostředky:
• předvolání: má zpravidla písemnou formu, jeho smyslem je zajistit účast osob na projednání věci.V případě nedostavení se je posláno nové předvolání, popř. uložena pořádková pokuta nebo povinnost nahradit náklady vzniklé zaviněným nedostavením se.
• předvedení: má povahu faktického donucovacího prostředku, podmínkou předvedení je, že se osoba bez omluvy nebo bez závažných důvodů na opětovné předvolání nedostavila a bez její přítomnosti nelze řízení provádět.
• předběžné opatření: ukládá se účastníkům spr. řízení, aby něco vykonali, zdrželi se nebo strpěli nebo nařídí zajištění některých věcí.Opatření se vydává v nezbytně nutných případech, v nezbytně nutném rozsahu na nezbytně nutnou dobu.
• dožádání: zakládá vztah mezi dvěma správními orgány, kdy nižší správní orgán provádí na žádost stejného nebo vyššího orgánu jednotlivý procesní úkon(např. výslech svědka, ohledání věci)
• pořádkové opatření: jde především o pořádkovou pokutu, která je sankcí za pořádkový delikt stěžování postupu řízení. Lze ji uložit do výše 200,- Kč.
Přerušení řízení
O přerušení řízení rozhoduje správní orgán samostatným procesním rozhodnutím, proti němuž se nelze odvolat.
Obligatorní přerušení řízení: – souvisí s odstraňováním nedostatků podání.
– v případě, že u příslušného orgánu bylo zahájeno řízení o předběžné otázce.
Fakultativní přerušení řízení:- na základě shodného návrhu účastníků řízení
5) Opatření proti nečinnosti
Jestliže spr. org. v případech kdy je k tomu povinen, nezahájil řízení nebo nerozhodl ve stanovené lhůtě, realizuje správní řád v §50 opatření proti nečinnosti ( ATRAKCE )
Jestliže to dovoluje povaha věci a nápravy nelze dosáhnout jinak, rozhodne ve věci jako orgán I. stupně správní orgán, který by jinak rozhodoval o odvolání.
Devoluce X atrakce ???????????????????????