Přezkoumávání rozhodnutí ve správním řízení a výkon rozhodnutí
Podmínky autoremedury jsou:
skutečnost, že spr.orgán prvního stupně odvolání v plném rozsahu vyhoví
– skutečnost, že autoremedura se netýká jiného účastníka řízení než odvolatele nebo že s ním ostatní účastníci souhlasí.
• Nedojde-li k autoremeduře, musí správní orgán prvního stupně předložit věc do třiceti dnů od zahájení odvolacího řízení odvolacímu správnímu orgánu.Musí se tak stát v každém případě, i když jde o odvolání nepřípustné, opožděné nebo zjevně neodůvodněné.
• Odvolacím orgánem jsou: -nejbližší vyšší stupeň(obec-okres, okres-ustř.spr.úřad)
• Odvolací orgán přezkoumá napadené rozhodnutí v celém rozsahu (úplný revizní princip), dosavadní řízení doplní, popřípadě sám zjištěné vady odstraní.
Správní řád dává odvolacímu orgánu následující možnosti:
zamítnout odvolání pro nepřípustnost nebo opožděné podání (takové poadání je však povinen přezkoumat)
zamítnout odvolání pro nedůvodnost a napadené rozhodnutí potvrdit
napadené rozhodnutí změnit nebo zrušit, popřípadě věc vrátit k novému projednání orgánu 1.stupně(učiní tak vždy, když je napadené rozhodnutí nezákonné a tehdy, považuje-li rozhodnutí za nesprávné)
Pozn. Při odvolacím řízení neplatí zákaz změny k horšímu. Kromě již uvedených rozhodnutí odvolací orgán zastaví řízení při zpět vzetí odvolání.
Proti rozhodnutí odvolacího orgánu o odvolání se nelze dále odvolat (zásada dvojinstančnosti)
Rozklad
• Rozklad je speciálním řádným opravným prostředkem proti rozhodnutím vydaným v prvním stupni ústředními správními úřady. Rozhoduje o něm vedoucí příslušného ústředního spr.úřadu.
• Předpokladem rozhodnutí vedoucího je projednání případu ve zvláštní komisi, složené z odborníků. Pro řízení o rozkladu se přiměřeně použijí ustanovení o odvolání včetně institutu autoremedury.