NOVÉ ODRŮDY ROSTLIN A PLEMENA ZVÍŘAT
Nakládání s osvědčením
Šlechtitelské osvědčení lze převést s účinností ke dni zápisu do rejstříku chráněných odrůd nebo rejstříku chráněných plemen. Licenční smlouvou lze poskytnout právo k obchodnímu využití odrůdy nebo plemene. Ministerstvo zemědělství v případě, že majitel šlechtitelského osvědčení odmítne udělit licenci vůbec nebo v potřebném rozsahu, může v obecném zájmu udělit nucenou licenci.
Řízení ve věcech ochrany odrůd a plemen o vydání šlechtitelského oprávnění se žádá písemnou přihláškou. Dnem podání přihlášky vzniká právo přednosti. Přihláška obsahuje zejména údaje o přihlašovateli, název odrůdy nebo plemene, druh nebo rod rostli či zvířat, ke kterému náleží, původce.
Ministerstvo formálně přezkoumá přihlášku a oznámí ji ve Věstníku ministerstva zemědělství. Do tří měsíců od zveřejnění přihlášky mohou 3. Osoby podávat námitky proti přihlášce. Vzniklý spor projednává soud a na základě pravomocného rozhodnutí soudu vydá ministerstvo rozhodnutí o šlechtitelském osvědčení.
Zánik osvědčení
Šlechtitelské osvědčení zaniká, jestliže
a) uplyne doba jeho platnosti,
b) majitel šlechtitelského osvědčení nezaplatí včas správní poplatek,
c) majitel (všichni spolumajitelé) šlechtitelského osvědčení písemně oznámí, že se šlechtitelského osvědčení vzdává,
d) bylo zrušeno (§ 23).
Ministerstvo zruší šlechtitelské osvědčení, jestliže:
a) dodatečně vyjde najevo, že nebyly splněny podmínky pro jeho udělení; v takovém případě se na šlechtitelské osvědčení hledí jako by nebylo uděleno,
b) odrůda nebo plemeno již nevykazují znaky, zjištěné v době udělení šlechtitelského osvědčení,
c) nebude dodán řádně a včas biologický a dokumentační materiál pro ověřovací zkoušky (§ 22),
d) nebude zaplacena ve stanovené lhůtě úhrada za provedení ověřovacích zkoušek.