Působnost zřizovacích smluv – územní, osobní, časová a věcná
Zásada lex specialis derogat lex generali
Obecnou úpravu obsahuje SES
Speciální pak ESUO a Euroatom
Zásada lex posterior derogat priori – ve formě pozdějších modifikací a úprav zřizovacích mluv
V případě absence úpravy určitých otázek ve smlouvě ESOU a Euroatom se automaticky použije úprava v SES pokud existuje.
Vztah mezi těmito smlouvami :
1. ustanovení SES nemění ustanovení ESUO, zejména pak pokud jde o P+P členských států, pravomoci orgánů tohoto Společenství a pravidla stanovená touto smlouvou pro fungování společného trhu uhlí a oceli
2. ustanovení SES se nemění ustanoveními Euroatom
územní : vztah k území členských států ES
osobní : na úrovni členských států i jednotlivců (občanů, FO/PO, ale v urč. případech i osoby s trvalým pobytem a cizinci)
časová : jen ESUO již vypršelo (50 let), ostatní na dobu neurčitou
věcná :
Hlavními cíli ESUO bylo přispívat k ekonomickému rozvoji, růstu zaměstnanosti a životní úrovně členských států a racionalizaci výroby, a to pomocí společného trhu, na němž by neplatila diskriminační omezení jednotlivých států. Další významnou rolí byla kontrola, zejména německých, průmyslových odvětví jako sektoru významného pro válečné hospodářství. Základním úkolem EHS bylo přispívat k hospodářskému růstu a rozvoji ekonomického života a podporovat vytvoření společného trhu. Toto vše se mělo dít skrze postupné sbližování hospodářské politiky členských států. Euratom je platformou pro jadernou energetiku, podporu atomového výzkumu, zvýšení bezpečnosti jaderných zařízení a především nadnárodní kontrolu zacházení se štěpným materiálem.