Celková charakteristika Maastrichtské smlouvy o EU. Princip subsidiarity
Rok 1992 s účinností 1.1.1993 – vzniká EU. Cíl : vytvoření hospodářské a měnové unie, zavedení Eura a evropského občanství, hit Maastrichtu – princip subsidiarity.
Základní zásada : Společenství jedná v mezích pravomocí svěřených mu SES a cílů v ní stanovených. 2. zásada : V oblastech, které nespadají do jeho výlučné pravomoci (tedy v oblasti pravomoci nevýlučné – tedy sdílené mezi ES a čl. státy), Společenství vyvíjí činnosti v souladu se zásadou subsidiarity jen tehdy a potud, pokud cílů zajištění činnosti nemůže být uspokojivě dosaženo členskými státy, ale může jich být, co do rozsahu a účinků navrhované činnosti, dosaženo lépe Společenstvím – činnost Společenství nepřekročí rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cílů této Smlouvy – toto vnesení do SES Maastrichtskou smlouvou o EU představuje zásadu subsidiarity. Zjednodušeně činnost jen tam, kde nestačí členské státy. Výlučná pravomoc – kde má ES povinnost jednat (např. 4 zákl. svobody atd.). Pravomoc nevýlučná – úprava ES má přednost, ale není-li, otázku mohou upravit členské státy.
Již od začátku problém rozsahu pravomocí Společenství ve vztahu ke členským státům – Lindburg v. Vysoký úřad ESUO – do pravomoci Společenství spadá vše, co vede k dosažení společných cílů ve společném trhu – výlučná pravomoc Spol. bude tam, kde z povahy věci vyplývá, že jiné být nemůže. Dále jsou pravomoci sdílené Společenstvími a členskými státy. Princip subsidiarity se týká pouze pravomoci nevýlučné : 4 základní svobody, společná obchodní politika, pravidla pro hospod. soutěž na komunitární úrovni, společná organizace zemědělských trhů, udržení rybolovných zdrojů, hlavní prvky společné dopravní politiky.
Činnost Společenství nepřekročí rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cílů smlouvy = zásada proporcionality. Princip transparence – zveřejňování dokumentů dříve určených jen pro instituce EU.