Agenda 2000. Kandidátské státy pro vstup do EU (Helsinský a Lucemburský summit)
Agenda 2000 představuje pohled na vývoj EU a její politiku na začátku nového století. Zabývá se mimo jiné otázkou, jaký dopad bude mít předpokládané rozšíření na Unii, na její jednotlivé politiky a na finanční rámec Unie.
Evropská komise vypracovala na všechny žadatelské země tzv. posudky, které se staly součástí Agendy 2000. Při jejich vypracování se Komise opírala především o kritéria přijatá na zasedání Evropské rady v Kodani v r. 1993 (tzv. kodaňská kritéria) a o předvstupní strategii, definovanou na essenském summitu Evropské rady v r. 1994.
Agenda 2000 i doporučení Evropské komise se staly jedním z podkladů pro zasedání Evropské rady v r. 1997 v Lucemburku, která rozhodla o zahájení jednání o členství s ČR, Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Estonskem a Kyprem. Pro každou z kandidátských zemí přijala Komise r. 1998 dokument nazvaný Přístupové partnerství, který obsahuje hlavní oblasti, na něž by jednotlivé kandidátské země měly zaměřit pozornost při přípravě na členství v EU, a stanoví priority, které by měly být dodržovány při přejímání acquis Unie i čerpání finančních zdrojů, které jsou za tímto účelem k dispozici.
Asociační dohoda (dohoda o přidružení) mezi ČR a ES a členskými státy
akty smíšené povahy členíme na:
1/ obchodní dohody
2/ asociační dohody zakládající přidružení
3/ dohody o přístupu