3. Příspěvek na úpravu bytu § 34
Dávku poskytují okresní úřady osobě, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí omezující ve značném rozsahu její pohyblivost, nebo která je úplně nebo prakticky nevidomá.
Žadatel se musí předem písemně zavázat, že příspěvek (zálohu) vyúčtuje do 3 let od zahájení řízení, příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátí v případě, že byt vymění, prodá, nebo dojde-li k jiné změně užívacího nebo vlastnického práva k bytu před uplynutím 10 let před jeho poskytnutím, nebo vrátí poměrnou část příspěvku v případě, že plánované úpravy se neuskuteční v rozsahu podle schválené dokumentace a vyplacený příspěvek přesáhl 70% skutečně vynaložených nákladů.
Příspěvek se poskytuje na byt, který žadatel užívá k trvalému bydlení. Výše příspěvku na úpravu bytu se určí se zřetelem na příjmy a majetkové poměry občana a jeho rodiny, a to až do výše 70 % prokázaných nákladů, nejvýše však 50 000 Kč nebo 100 000 Kč u příspěvku na stavební úpravy spojené s instalací výtahu, který je poskytován, protože nelze použít šikmou schodišťovou plošinu.
Příspěvek na úpravu bytu lze poskytnou i formou zálohy, nejvýše však ve výše 50% předpokládané výše příspěvku.
Za stejných podmínek lze příspěvek poskytnout i rodičům (osobám, kterým bylo nezaopatřené dítě svěřeno do péče rozhodnutím příslušného orgánu), jde-li o nezaopatřené dítě starší 3 let, které je postiženo těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí nebo je úplně nebo prakticky nevidomé.